Ticaret Bakanlığı’ndan ‘İsrail ile silah ticareti’ haberlerine inceleme

Ticaret Bakanlığı, TÜİK’in resmi verileri baz alınarak Ocak 2024 itibarıyla Türkiye’den İsrail’e “Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı” haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, haberlerin içeriğine yönelik incelemeler yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“36.⁠ ⁠fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında ‘Jel yakıt ve çakmak gazı’, 93.⁠ ⁠fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında ‘yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)’ ihraç edildiği anlaşılmıştır. Böylece, Gümrük Tarife Cetveli’nin fasıl başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler, manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.”

‘HİÇBİR FAALİYETİMİZ BULUNMAMAKTADIR’

Milli Savunma Bakanlığı da ‘İsrail ile Türkiye askeri alanda işbirliği yaptığı’ haberlerine ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

“İsrail’in Gazze’de ayrım gözetmeksizin, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, mülteci kamplarını ve sivilleri hedef alan şiddet eylemleri devam etmektedir. Filistin’in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir. Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı’nın İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayi işbirliği dahil hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.”

İSRAİL’LE TİCARET

İsrail’e gerçekleştirilen ihracat Gazze’ye dönük saldırıların başladığı ekim ayından bu yana artış gösteriyor. Ekim 2023’te 347 milyon 868 bin dolar olan ihracat, kasım ayında 319 milyon 207 bin dolara geriledi. Aralık ayında ise İsrail’e yapılan ihracat rekor kırarak 429 milyon 182 bin dolar oldu. Ocak ayında kısmi bir gerileme yaşansa da 349 milyon 651 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İsrail’den gerçekleştirilen ithalatta savaşın başladığı tarihten bu yana rekor kırıldı. Ekim 2023’te 98 milyon 717 bin dolar olan ithalat rakamı kasım ayında 122 milyon 253 bin dolara çıktı. Aralık ayında 101 milyon 242 bin dolar olan ithalat Ocak 2024’te rekor kırarak 140 milyon 946 bin dolara yükseldi. (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x