Altında sahteciliğe dikkat: Bazılarını kuyumcular bile anlamıyor

TRABZON – Yaz aylarıyla birlikte düğün sezonun da yaklaşmasıyla altın alışverişi hareketlendi. Altın fiyatlarının geçen yılın yaklaşık iki katına yükselmesi ve artan altın talebine paralel olarak piyasadaki sahte altın tehlikesi de arttı.

Gram altın fiyatı kuyumcularda 2 bin 600 liranın üzerinde seyrediyor. Fiyatlardaki yüksekliğin de etkisiyle son zamanlarda birçok yerde meydana gelen sahte altın dolandırıcılığı tedirginlik yaratıyor. Kimisi takı, kimisi birikim için altın almayı düşünenler uygun fiyatlı seçeneklere yöneldiğinde sahte altın ya da düşük ayarlı altın tuzaklarına düşebiliyor. Altın fiyatları sebebiyle imitasyon ürünlere artan ilgi de sahte altın dolandırıcılığını artırıyor. Piyasadan alınan imitasyon ürünler elden gerçek altın adı altında satılıyor ve ürün ancak kuyumcuya geldiğinde gerçek olmadığı anlaşılıyor.

Sahte altının sirke damlatarak renk değişimi, mıknatısla çekilebilme, boyuta göre hafifliği gibi yönleriyle anlaşılabileceği söylense de bazı sahte altınların bu yöntemlerle de anlaşılamayabileceği ifade ediliyor. Kuyumcular, bazı sahte altınları cihaz kullanmadan kendilerinin de anlayamadığını ve halkın bunu ayırt etmesinin imkansız olduğunu dile getiriyor.

Trabzon Kuyumcular Çarşısı’ndaki esnaflar altın alışverişi yapacakları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Bazı sahte altınların anlaşılmasının çok zor olduğunu ve profesyonel yöntemlerle bakılmadıkça anlaşılmasının imkansız olduğunu dile getiren esnaflar, yurttaşların alışverişi güvenilir kuyumculardan yapmalarını ve asla elden alışveriş yapmamalarını tavsiye ediyor.

‘HALKIN ANLAMA ŞANSI YOK’

Kuyumcular Çarşısı esnaflarından İbrahim Sarı, halkın sahte altını anlama şansının zor olduğunu söyledi. Dolandırılma tehlikesine karşın vatandaşların dikkatli olması gerektiğini ve altın alışverişini mutlaka güvenilir kuyumculardan yapması gerektiğini ifade eden Sarı, aksi halde ucuza kaçmanın bedelinin ağır olabileceği konusunda uyardı.

Kuyumculuğun güvene dayalı bir meslek olduğunu ifade eden Sarı, “Halkımızın aldatılmamak için deneyimli, güvenilir kuyumcuları tercih etmeleri gerekir. Sokakta yeni tanıdığı birinden ya da aracılarla yapılan altın satışlarından kesinlikle uzak durulmalı. 100-200 lira daha uyguna alacağım diye paralarını riske etmesinler. Altının ucuzunun peşine gidilmez. Altının fiyatı bellidir, kuyumcuya göre değişmez” ifadelerini kullandı.

Kuyumcu esnafı İbrahim Sarı, altın alışverişinin güvenilir kuyumculardan yapılması konusunda uyarıyor.

‘DÜŞÜK AYAR ALTINA DİKKAT’

Son dönemde sahte altından çok düşük ayarlı altın kandırmacasının olduğunu belirten Sarı, “En çok mağduriyet düşük ayar altın sebebiyle yaşanıyor. Düşük ayar altını vatandaşın anlama şansı yok. Kuyumcular da bunu ayar taşında ancak anlayabiliyor. Bu yüzden altın alışverişi kesinlikle elden yapılmamalı, mutlaka kuyumcudan yapılmalıdır. Kuyumcu dükkanında sahte altın da olmaz, düşük ayar altın da olmaz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x